حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آشنایی با صنایع دستی در جهان | انواع صنایع دستی

صنایع دستی به بخشی از هنر و صنایع گفته می شود که هم حالتی به صورت کارگاهی و هم خانگی دارد ، و به طور کلی با استفاده از مواد اولیه بومی و سنتی و تولید به کمک دست و بدون نیاز ابزار پیشرفته ساخته می شود. صنایع دستی به صنایعی گفته می شود که در آن خلاقیت فکری و ذوق هنری و بینش فکری در آن نقش مهمی را ایفا می کند. در ادامه به آشنایی با صنایع دستی در جهان می پردازیم که یکی از جذابترین حوزه در بخش مراکز آموزشی کودکان و بزرگسالان را آشنایی با صنایع دستی تشکیل می دهد.

 

آشنایی با صنایع دستی در جهان | انواع صنایع دستی

 

آشنایی با صنایع دستی در جهان | انواع صنایع دستی

 

 

 

صنایع دستی چیست؟

 

صنایع دستی، گاهی اوقات دقیق تر به عنوان صنایع دستی و یا دست ساز، بیان شده است، هر یک از انواع مختلفی از کار است که در آن اشیاء مفید و تزئینی به طور کامل با دست یا با استفاده از ابزارهای ساده ساخته می شوند. این یک بخش سنتی صنایع دستی است و در مورد طیف گسترده ای از فعالیت های خلاق و طراحی که مربوط به ساختن چیزهایی با دست و مهارت است، از جمله کار با منسوجات، مواد قالب گیری و سفت و سخت، کاغذ، الیاف گیاهی و غیره است. یکی از قدیمی ترین صنایع دستی جهان، Dhokra است؛ این یک نوع ریخته گری فلز است که در هند بیش از ۴۰۰۰ سال استفاده شده است و هنوز هم استفاده می شود. معمولا این اصطلاح به تکنیک های سنتی ایجاد اقلام (به عنوان استفاده شخصی یا به عنوان محصولات) اعمال می شود که هر دو عملی و زیبایی هستند. صنعت صنایع دستی کسانی هستند که چیزهایی را به دست می دهند تا نیازهای مردم در محل خود را تولید کنند.
اصطلاح هنر و صنایع دستی نیز به ویژه در ایالات متحده و به طور عمده برای تولید محصولات سرگرمی و کودکان به جای مواردی است که برای استفاده روزانه ساخته شده است، اما این تمایز رسمی نیست و این اصطلاح به راحتی با جنبش طراحی هنر و صنایع دستی ، که در حقیقت به همان اندازه عملی است که زیبایی شناسی است.
صنایع دستی ریشه در صنایع دستی روستایی – ضروریات کالاهای مادی – تمدن های باستانی دارد و بسیاری از صنایع خاص برای قرن ها به کار گرفته شده اند، در حالی که دیگران اختراعات مدرن یا تبلیغاتی از صنایع دستی هستند که در اصل در یک منطقه محدود جغرافیایی فعالیت می کردند.
بسیاری از دستیارها از مواد طبیعی و حتی بومی استفاده می کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است از مواد مدرن و غیر سنتی ترجیح دهند و حتی مواد صنعتی را نیز ترجیح دهند. گرایش فردی به یک محصول دست ساز، معیار مهم است؛ محصولات ساخته شده توسط تولید انبوه یا ماشین آلات، کالاهای دست ساز نیستند.
هنر عامیانه، خروجی صنایع دستی اغلب دارای اهمیت فرهنگی و / یا مذهبی است و به طور فزاینده ای نیز پیام سیاسی می تواند داشته باشد.
جنبش هنر و صنایع دستی به عنوان اصلاحات طراحی قرن نوزدهم و جنبش اجتماعی به طور عمده در اروپا، آمریکای شمالی و استرالیا به وجود آمد و امروز ادامه دارد. طرفداران آن با ایده آل هایی از بنیانگذاران جنبش مانند ویلیام موریس و جان راسکین انگیزه می دهند که پیشنهاد می کنند که در جوامع پیش سازمانی مانند قرون وسطی اروپا، مردم از طریق فرایند خلاقانه صنایع دستی دستیابی داشته باشند. این در مقایسه با آن چیزی است که به عنوان تاثیرات بی نظیر کار صنعتی شناخته شده بود.
در برخی از کشورهای اسکاندیناوی، صنایع دستی پیشرفته بخشی از برنامه آموزشی رسمی و اجباری مدرسه هستند و به صورت جمعی به زبان سوئدی و یا käsityö یا veisto به زبان فنلاندی خوانده می شوند. دانش آموزان یاد می گیرند چگونه عمدتا با فلزات، نساجی و چوب کار کنند نه برای اهداف آموزشی حرفه ای مانند در مدارس حرفه ای فنی آمریکا اما با هدف توسعه مهارت های عملی کودکان و نوجوانان مانند توانایی حل مسئله روزمره، استفاده از ابزار، و درك موادي كه براي اهداف اقتصادي، فرهنگي و زيست محيطي ما را احاطه كرده است.

 

انواع صنایع

بطور عمده صنایع به چهار دسته صنایع سنگین، سبک، کوچک و دستی تقسیم می شود که هریک دارای خصوصیات ویژه ای می باشد که در زیر در مورد هر کدام توضیحاتی داده می شود.

صنایع سنگین (heavy industries) :

صنعت سنگین صنعتی است که شامل یک یا چند ویژگی مانند محصولات بزرگ و سنگین است؛ تجهیزات و امکانات سنگین (مانند تجهیزات سنگین، ماشین آلات بزرگ، ساختمان های بزرگ و زیربناهای بزرگ در مقیاس)؛ یا فرآیندهای پیچیده یا متعدد می باشد. با توجه به این عوامل، صنعت سنگین شامل افزایش سرمایه شدیدتر از صنعت نور است و همچنین اغلب در سرمایه گذاری و اشتغال بیشتر است.
حمل و نقل و ساخت و ساز و همچنین شرکت های تامین پسماند بالادست خود، بخش عمده ای از صنایع سنگین در سراسر عصر صنعتی بوده است، و همچنین با تولیدی با سرمایه ای سنگین. نمونه های سنتی از اواسط قرن نوزدهم تا اوایل قرن ۲۰ شامل تولید فولاد، تولید توپخانه، نصب لکوموتیو، ساخت ماشین آلات و سنگین ترین نوع معدن بود.

 

صنایع سبک (light industries):

صنایع سبک صنایعی است که معمولا درآمد سرمایه داری کمتری نسبت به صنایع سنگین دارند و مواد خام بیشتری نسبت به کسب و کار گرا هستند، زیرا معمولا کالاهای مصرفی کمتری تولید می کنند. امکانات صنایع سبک معمولا تاثیرات زیست محیطی کمتری نسبت به صنایع سنگین دارد.
صنایع سبک به مواد خام، فضا و قدرت کمتری نیاز دارند. در حالی که صنایع سبک به طور معمول باعث آلودگی کمی، به ویژه در مقایسه با صنعت سنگین می باشند اما برخی از صنایع سبک می تواند باعث آلودگی یا خطر آلودگی شود. به عنوان مثال، تولید الکترونیک، خود اغلب صنایع سبک، می تواند سطوح بالقوه مضر زباله های سرب و مواد شیمیایی را در خاک بدون استفاده مناسب از مواد لحیم و مواد زائد (مانند مواد پاک کننده و چربی برای استفاده در تولید) ایجاد کند. مانند صنایع نساجی، چرم، پوست، صنایع غذایی، وسایل الکتریکی و نظایر آن.

 

صنایع کوچک (Small scale industries):

صنایع کوچک به آن دسته از کارآفرینان گفته می شود که در زمینه تولید و یا خدمات در مقیاس کوچک فعالیت می کنند . صنایع کوچک مقیاس یک اقتصاد در حال توسعه با روشی کارآمد، انعطاف پذیر و نوآورانه کارآفرینانه خود را تشکیل می دهند. کل واحدهای SSI جهانی، منجر به رشد اقتصادی و ترویج توسعه عادلانه شده اند. در مقایسه با صنایع سبک، به نیروی انسانی ، تجهیزات و وسایل کمتری نیاز دارد و نیازی به سرمایه گذاری های کلان نیست. در این رشته از صنعت بخشی از کار تولید توسط ماشین و بخشی دیگر توسط نیروی بدنی کارگران انجام می شود. نظیر صنایع بلوک زنی، تراشکاری، پلاستیک سازی، عینک سازی و….

 

صنایع دستی (Handicraft industries):

صنایع دستی، گاهی اوقات دقیق تر به عنوان صنایع دستی و یا دست ساز، بیان شده است، هر یک از انواع مختلفی از کار است که در آن اشیاء مفید و تزئینی به طور کامل با دست یا با استفاده از ابزارهای ساده ساخته می شوند. این یک بخش سنتی صنایع دستی است و در مورد طیف گسترده ای از فعالیت های خلاق و طراحی که مربوط به ساختن چیزهایی با دست و مهارت است، از جمله کار با منسوجات، مواد قالب گیری و سفت و سخت، کاغذ، الیاف گیاهی و غیره است.

فهرست صنایع دستی رایج

استفاده از پارچه یا چرم ، بنر ساخت ، خوشنویسی ، کار خیاطی ، قلاب دوزی ، رشته رنگرزی ، گلدوزی ، بافندگی ، سوزن دوزی ، گلدوزی روبان ، ساخت فرش ، ریسندگی (منسوجات) ، هنر رشته ای ، بافندگی ، استفاده از چوب، فلز، خاک رس، استخوان، شاخ، شیشه یا سنگ ، کار مهره ، حکاکی استخوان (بوفالو، شتر و غیره) ، نجاری ، هنر سرامیک ، چاقو حکاکی ، هنر مس ، ساخت و تولید مبلمان سفارشی ، ساخت عروسک ، شیشه سازی ، طراحی جواهر ، هنر لاتین ، جواهرات ، فلزکاری ، موزاییک ، کوزه گری ، برگرداندن و تعقیب کردن (منبت کاری فلز) ، مجسمه سازی ، سینما ، ساخت اسباب بازی ، سوزاندن چوب (پیتروگرافی) ، کنده کاری چوب ، چوب تراشکاری ، نجاری ، کاریکاتور ، کلاژ ، اریگامی یا کاغذ تاشو ، کاغذکاری ، ساخت کاغذ ، سنگ مرمر کاغذ ، مدل سازی کاغذ، کاغذ سازی یا مدل سازی کارت ، صنایع دستی پرچم ، سبد بافی ، طراحی گل ، صنایع دستی گلدار ،دکوراسیون کیک و …

 

برای خرید محصولات دکوری و تزئینی و صنایع دستی به سایت دراپ بال مراجعه فرمایید.

زهرا حاجی

ست هواداری و کیت رسمی تیم ها

ارسال دیدگاه
X